2024-06-11T12:05:41+03:00

За да работят ефективно вентилационните клапи, които осъществяват микровентилация по естествен начин е необходимо да се обърне внимание на редица допълнителни фактори във всеки дом, офис или сграда.

Вентилационните клапи са допълнителни устройства монтиращи се на прозорци, стени или стъклопакети, но те са вентилационни продукти участващи във вентилационен процес и е препоръчително да се спазят основни вентилационни принципи.

От опита, който имаме през годините най-евтиния и масов начин за постигане на здравословна среда със съхраняване на топлината е с клапите с автоматичен контрол на влажността и правилно проектирана смукателна вентилация в дома и сградата.

Процесът на вентилация има две страни – отнякъде трябва да постъпва свеж въздух, а замърсеният и влажен въздух да се изтегля през вентилационните отвори. С монтирането на добре уплътнени прозорци вече няма откъде да постъпва пресен въздух, а това води до нарушаване процеса на работа на вентилаторите (смукателните устройства) в дома ви, защото нямат необходимата тяга.

Във всеки дом има вертикални въздуховоди в баня, тоалетна, мокро помещение, понякога и неработещи комини, които са възможност да осигурят добра тяга.

В повечето държави има закон и е изградена нагнетателна вентилация с клапи, а смукателната вентилаця е подсигурена с покривни вентилатори.

В България не действа такъв закон и сградите нямат монтирани вентилатори на покрива, затова е добре да се поддържат, почистват и подменят на време вентилаторите в сервизните помещения в сградите.

По принцип затворените помещения трябва да са проектирани така, че за всеки обитател да бъде гарантирано здравословно количество въздух. При поставянето на нова, добре уплътнена дограма на която няма вентилационни отвори, се прекъсва циркулацията на въздуха и се нарушава вентилационният цикъл. Вентилаторът в банята е същият, но сякаш вече не работи ефективно. Започвате да се съмнявате, че някой от съседите при поредния ремонт е зазидал вентилационната шахта.

Какво да направите, за да се постигне 100% резултат? Доказана система работеща в България.

1.Вратите между стаите е достатъчно да имат разстояние между пода и вратата 5-8 мм, а врати на бани и тоаелетни, където има монтиран вентилатор да бъдат изработени с вентилационни решетки.

2. Да се свали възвратната клапа на вентилатора и да се почиства няколко пъти в годината. Да се смени с нов в период около 5-6 години или при необходимост. Да се поддържа изправността и работата на вентилаторите !!!

3. Да бъдат монтирани достатъчно брой клапи - необходим е 1 брой клапа на едно помещение до 20 кв.м при жилищна височина 2.50-2.60 м.

4. Клапите с монтаж на профила на дограмата се монтират само на отваряемо в перото на крило и / или касата прозореца. Това е най-подходящото място без да се нарушава експлоатацията в бъдеще. Съществуват и др. алтернативи, прозоречни клапи за стъклопакети, стенни дифузори, клапи без пробиване и фрезоване на дограмата. /виж. каталога/

5.Това е достатъчно да работи по естествен път системата. Дори и да не са налице всички условия на смукателната вентилация при достатъчен брой клапи монтирани в затворените пространства се постига ефект до 70%. За 100 % ефект е препоръчително да се пазят съветите за ефективност.

6.Съществуват варианти - последни етажи, мансарди и др. където е необходимо да се проектира допълнителна смукателна вентилация за 100 % резултат/ очаквайте скоро вентилатори и рекуператори/

Предлагаме и консултация при необходимост.

Ние използваме бисквитки, за да ви гарантираме добрата работа на нашия уебсайт, като спазваме всички правила и добри практики за поверителност на личните Ви данни. Вижте Политиката ни за поверителност